Zahradní jezírka

Zahradní jezírka je velice obecný pojem, který se vžil pro celou řadu různých typů jezírek. Správná definice by byla spíše okrasná zahradní jezírka. Jejich primárním účelem je estetika, a obvykle nemají (na rozdíl od koupacích jezírek či jezírek určených pro chov ryb) žádnou další funkci. Tomu je v takovém zahradním jezírku přizpůsobeno vše – od konstrukce nádrže, přes její velikost, způsob osázení vodními rostlinami a míra zarybnění.

Zahradní jezírka a profil dna

Asi největší rozdíly mezi jednotlivými druhy jezírek spočívá v profilu a modelaci dna nádrže. Zahradní jezírko má obvykle jednotlivé mělké a středně hluboké zóny odděleny od hlubší části pomocí teras či schodů. Důležitá a nepostradatelná část celé realizace jsou vodní rostliny, a proto se při návrhu okrasného jezírka vychází z jejich předpokládaného počtu a druhů, které v nádrži chceme mít. Koupací jezírka mají profil dna zcela odlišný – hluboká koupací část přechází rychle do mělké příbřežní části jezírka.

okrasne1   okrasne2   IMG_197854142793731

Okrasné jezírko většinou nemá velkou hloubku nádrže. Samozřejmě že není na škodu, ale běžné hloubky do 1,5 metru bohatě postačují jak k přezimování většiny okrasných ryb, tak pro dobrou stabilitu celého systému v letních dnech. Dno okrasného jezírka bývá obvykle pokryto kačírkem, nebo jinými druhy dekorativních kamenů a štěrku. Na rozdíl od koupacích jezírek nebo nádrží určený pro chov ryb zde plní kačírek čistě estetickou funkci (izolační jezírková folie není zrovna pro oko přitažlivý materiál) a nedochází tady k tak velkému znečištění jako u silně zarybněných jezírek.